Dansk Numismatisk Forening

AUKTIONER  •  LITTERATUR  •  MEDLEMSMØDER  •  MEDLEMSBLADE  •  FOREDRAG
 

 

 

 

MEDALJER

Medaljeoversigten vil løbende blive suppleret med detaljeret beskrivelse samt billeder af de enkelte medaljer.

Beskrivelsen kan ses ved at klikke på logoet:        Stort billede kan ses ved at klikke på det lille billede.

Søg:

Vælg side: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 Viser side: 6 af 25

Foto

År

Medalje

Medaljør

Reference

1919Foreningen til Hovedstadens ForskønnelseLudvig Brandstrup
1919Christian 10. Det kgl. Skydeselskab 25 årGunnar Jensen
1919Soldaterjubilæum 1869-1879-1894 H 33, 1003
1919Fred på Jorden HeimbürgerH 33, 1005
1919Dansk Røde Kors, Krigsfangehjælp H 33, 1006
1919Kgl. Københavnske SkydeselskabAndreas Hansen
1919Sønderjyllands genforeningAndreas Hansen
1919N.C. RomHans W. Larsen
1919N.C. RomHans W. Larsen
1920GenforeningenE. Utzon Frank
1920Commission Internationale SlesvigHarald Slott-Møller/ A Dragsted
1920HC Ørsted møde KøbenhavnGunnar Jensen
1920Forsvarsbroderstævnet København anonym
1920Søren GyldendalGunnar Jensen
1920Slesvigsk erindringsmedaljeAugust Thomsen H 33, 1017
1920St. Joh. Logen 1745-1920 H 33, 1019
1920Århus Idrætspark D 624
1920Dansk Selskabshunde Klub anonym
1920Ørbæk Sogn, genforeningsfest Br 16649
1920Sønderjyllands genforeningAndreas Hansen
1920Sønderjyllands Genforening anonym
1920Køge udstillingen
1920H.C. ØrstedGunnar Jensen
1921Den Danske Landmandsbank 50 årA. Morlon
1921Birkerød Statsskole E. Hildebrandt
1921Dansk Folkeforsikrings-Anstalt 25 år anonym
1921Carl MichelsenSophus Lindahl
1921Dansk Lawn Tennis-Forbund D 685
1921Anton GroothoffArnold HartigNFM VI s 69
1921World championship København
1921Nordiske Idræts LegeSophus Lindahl/K. Schrøder
1921Carl RaschGunnar Jensen
1921Hans J.A. og Petrea BieGunnar Jensen
19218. Alm. Danske skytte- og gymnastikfest FredericiaAndreas Hansen
1921Nordiske Idræts LejeK. Schrøder/ Lindahl
1921Hans EgedeSophus Lindahl/August ThomsenDet Grønlandske Selskab nr 1 jan 1957
1922København, Hollandsk udstillingV G
1922Københavns Skytteforening D 566
1922Københavns Skytteforening H 33, 1027
1922Livsforsikringsselskabet Hafnia 50 år D 364
1922Kr. ErslevArnold Hartig
1922Harald SalomonHarald SalomonER 132
1922Else MagnussenHarald SalomonER 133
1922København, Hollandsk udstillingGunnar JensenD 363
1923Christian 10. og dr. Alexandrine sølvbrylupS Lindahl / HeimbürgerH 33, 1028
1923N.C. Rom DDL 24
1923Emil HannoverE. Utzon Frank/Mogens Bøgil
1923Christian 10. og dr. Alexandrine sølvbrylupGunnar Jensen
1923E. EhlersAnie MourouxW 289
1923Dyrskuet Dansk Landbrug anonym
1923Landsjagtforeningen af 1923 anonym
1923Christian 10. og dr. Alexandrine sølvbrylupSophus Lindahl
1924F. Nachtegall VidarW 322
1924C.L. de St. GermainGunnar Jensen
1924St. joh. Logen Nordstjernen H 33, 1031
1924Danske studenters RoklubAxel Poulsen
1924Amtsudstillingen i Svendborg anonym
1924Den Danske Stor Landsloge grundstensnedlæggelseSophus Lindahl/A. W.H 33, 1030
1924St. Joh., Logen Christian 10. 50 år H 33, 1020
1924Haslev og Omegn Garderforening anonym
1924Galatheas jordomsejlingSophus Lindahl
1925F. Nachtegall LindahlE. Hildebrandt
1925Gotfried Eikhoff E. Hildebrandt
1926Helsingør 1426-1926 anonym
1926Odense, Louise 1876-1926Sophus Lindahl/A. W.H 33, 1035
1926Støbemester Foreningen anonym
1926St. Joh. Logen, Helsingør H 33, 1021
1926Landsudstilling Glamsbjerg H 33, 1034
1926Sommerfesten Næstved anonym
1926Ringsted udstilling anonym
1926Børnehjælpsdagen B. Thorvaldsen anonym
1927L.Chr. Petersen
1927Den Danske Store Landsloge indvielse nye Ordenshus
1927Nørre Aaby, AmtsudstillingJ. Ernst
1927Luftfarts udstilling København
1927AAC Jubilæumsløbet anonym
1927AAC 24. Oktober anonym
1927Br. Hans Beck H 33, 1137
1927Lauritz H. SchmidtSophus LindahlD 511
1927Carl WesselGunnar Jensen
1927Stevns, udstillinganonym
1928Den Danske uge, Stockholm anonym
1928Johannes SchmidtDavid Coulthard
1928Dybbøl Nordiske skytte- og gymnastikstævne D 603
1928Steen Steensen BlickerHeimbürger/ Lindahl
1928Steen Steensen BlicherSophus LindahlH 33, 1157
1928Anna BerendsenSophus Lindahl/A. Dragsted
1929Kogekunst- og konditorudstilling Tivoli H 33, 1037
1929BryggeriforeningenLudvig Brandstrup
1929Alexander FossLudvig Brandstrup
1929C.F. Tiietgen TH 14, 2582
1929Johannes SchmidtDavid Coulthard
1929Julius ThomsenGunnar Jensen
1929Peter MagnussenHarald SalomonER 134
1929Alexander FossGunnar Jensen/Brandstrup
1929BryggeriforeningenGunnar Jensen/Brandstrup
1930Island 930-1930A. S.H 33, 1042
1930H.C. AndersenHarald SalomonER 1
1930Christian 10.Harald SalomonER 2
1930Einar BrünnicheGunnar JensenH 33, 1172
Dansk Numismatisk Forening

 

Forkortelser

Fork.

Litteratur

Titel

Udgivet

BR Bruun Rasmussen Auctioneers    
BR Net Bruun Rasmussen Netauktioner    
D Dragsteds samling, 2.12.1999    
ER Else Rasmussen Harald Salomon uden år
GB Gaston Brabo Numismatisk Rapport  
H Hornung's Møntauktioner    
KB Kirsten Bendixen Harry Elstrøm  
LEB L. E. Bruuns Mønt- og Medaillesamling   1928
Lind Læge Lind, Auktion 5.2.1912    
LS Lars Stævnsborg Kongeriget Danmarks ordener, medaljer og hæderstegn Frederiksberg 2005
MSN Møntsamler Nyt 1971-    
QXL  Net QXL Netauktioner    
TH Thomas Høiland Auktioner A/S, 1998-    
TH Net Thomas Høiland Netauktioner    
ThB Thyger Busk Numismatisk Rapport  
FH Flemming Hansen Christianias Betalingsmidler m.m. 1971 - 2005 Albertslund 2005