AUKTIONER  •  LITTERATUR  •  MEDLEMSMØDER  •  MEDLEMSBLADE  •  FOREDRAG
 

 

 

 

MEDALJER

Medaljeoversigten vil løbende blive suppleret med detaljeret beskrivelse samt billeder af de enkelte medaljer.

Beskrivelsen kan ses ved at klikke på logoet:        Stort billede kan ses ved at klikke på det lille billede.

Søg: År:

Medalje:

Medaljør:

Vælg side: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 Viser side: 3 af 14

Foto

År

Medalje

Medaljør

Reference

1909Nystedanonym
1909Københavns SkytteforeningA. B.
1909Prinsesse Marie dødanonym
190915. Bataljonanonym
1909Århus Landsudstillingenanonym
1909H.C. ØrstedGunnar Jensen
1909Prinsesse Marie, dødGunnar Jensen
1910Christian Jürgensen ThomsenSophus LindahlNFM III 92
1910Helsingør, fransk 1909anonym
1910Odense AmtskredsOertel, Bertim
1910M 24 julianonym
1910R.C. ØstDDL 10
1910R.F. 27/1 1906D 305
1910Bernhard OlsenBr 16929
1910Isted 25/7D 301
1910Frederiksborg Amt GarderforeningenD 302
1911Nordisk Fjerkræudstilling?
1911Studentersangerne, AmerikaGeorg J. Lober
1911Aalborg, skytteanonym
1911MilitæropvisningenD 309
1911Non Nobis 175 årD 311
1911S.S. AmerikaDragstedD 313
1911Ludvig TrierSophus LindahlBr 16988
1911Aksel MikkelsenSophus LindahlBr 16921
1911Frederik 8. 40 år frimurerH 33, 947
1911Frederik 8. Skydeselskab 50 årJensenW 248
1911I.C. Jacobsenanonym
1912Duevenneranonym
1912Georg BrandesL B
1912Frederik 8. død LandslogenD 315
1912Frederik 8.Anonym
1912Harald O. RistBr 16948
1912Frederik 8.Sophus LindahlH 33, 956
1912RegeringstiltrædenSophus LindahlH 33, 971
1912Christian 10.Sophus LindahlH 33, 970
1912Fiskeri- og Motorudstilling KøbenhavnSophus LindahlH 33, 974
1912Københavns Skytteforening 50 årTH 14, 2460
1912Manufakturhandlerforeningen 50 årD 316
1912Christian 10. Garderhusar RegimentetD 326
1912Frantz Andreas LorckSophus LindahlW 319, H 33, 1310, TH 12,2538
1912Københavns Skytteforening Christian 10.D 563
1912Københavns Skytteforening Krp ChristianD 561
1912Moderne Hjem, udstillingBr 16626
1912Frederik 8. 40 åre frimurer 1911 + dødDDL 13 og 14
1912RebildC.H. Hanson
1912Julius Bendixanonym
1912Fiskeri- og Motorudstilling Københavnanonym
1912Frederik 8. død FrimurerH 33, 951
1912Christian 10.H 33, 968
1912Christian 10. tronskifteAndreas Hansen
1912Carl JacobsenGunnar JensenW 308, 309
1913Camilius Nyrups tablissement 18381913D 333
1913Christian 10. AlarmeringsøvelsenSophus Lindahl
1913Københavns Hunde udstilling, 1897anonym
1913Emil Christian HansenLudvig BrandstrupW 297
1913Studenterjubilæum 25 årH 33, 977
1913BloddonorkorpsetH 33, 977
1913Akademisk Idrætsforening KøbenhavnKraghBr. 1630, H 33, 978
1913Peter SabroeAndreas HansenBr 16951
1913Emil Christian HansenGunnar Jensen/Brandstrup
1913Sorø Skolens Soldater Korpsanonym
1913Rudkøbingm fjerkræudstillingD 331
1914Københavns Hunde udstilling, 1897anonym
1914Christian 10. Frimurer 25 årTH 14, 2461
1914VeteranfestH 33, 984
1914Centralkomiten, Dronningens indsamlingSophus LindahlH 33, 986
1914SúenesonBr 16964, TH 14, 2570
1914Kongemødet, Malmø?
1914Krigen 1864anonymQXL net
1914St. Joh., Logen ChristianBr 16636
1914E. RosenørnDDL 16
1914Christian 10. besøg i Banque des Pays du NordCanaleH 33, 979
1914St. Joh. Logen, NordstjernenH 33, 988
1914SoldaterjubilæumH 33, 981
1914E. Rosenørn - NordstjernenDDL 18
1914Viborg, Verdensstævne SkydningH. Hugenin/ Alphee DeboisH 33, 987
1914Carl Jacobsen
1915Grevskabet Hardenberg-ReventlowH 33, 990
1915Fjerkræ udstilling Nykøbing F
1915Dyrehospitalets IndvielseSophus LindahlBr 16638
1915Knud FaberGunnar Jensen
1915Foreningen til Dyrenes beskyttelseH 33, 989
1916Christiansborg rejsegildeanonym
1916Fredsmedaillenanonym
1916C.W. og J. Heimbürger W 299
1916Kgl. Dansk YachtklubAndreas Hansen
1916Ellen Margrethe DessauCarl Martin-Hansen/Gunnar Jensen
1916Biavlerudstilling, Nyborg
1917Johannes von EuchJ. Windfeld
1917Danske Studenters RoklubD 674
1917Frimurer juleuddelingTH 14, 2462
1917Kongemødet i ChristianiaTH 14, 2462
1918KaardefægtningH 33, 998
1918Københavns Hunde udstilling, 1897anonym
1918Børnehjælpsdagen Aarhusanonym
1918Hafnia livsforsikringsselskabJohannes Kragh
1918Frimureriets indførelseH 33, 999
1918Den Danske Store Landsloges Residens og OrdenshusH 33, 1000
1918Dansk Pointer Klub HundeudstillingNCB
1918Dansk Pointer Klubanonym
1918Hans EgedeSophus LindahlH 33, 1208
1918Emil HeniusSophus LindahlBr 16868, H 33, 1260
1918Christianshavn 300 årA. DragstedW 252
1918Christian 9. 100 årP. PetersenH 33, 997
1918J.C.J. GammeltoftGunnar Jensen
1919N.C. RomHans W. Larsen
1919N.C. RomHans W. Larsen
1919Christian 10. Det kgl. Skydeselskab 25 årGunnar Jensen
1919Soldaterjubilæum 1869-1879-1894H 33, 1003
1919Fred på JordenHeimbürgerH 33, 1005
1919Dansk Røde Kors, KrigsfangehjælpH 33, 1006
1919Foreningen til Hovedstadens ForskønnelseLudvig Brandstrup
1919ABC (cykle)
1919Kgl. Københavnske SkydeselskabAndreas Hansen
1919Sønderjyllands genforeningAndreas Hansen
1919Hieronymus Georg ZeuthenGunnar JensenBr 17000
1920Køge udstillingen
1920GenforeningenE. Utzon Frank
1920Forsvarsbroderstævnet Københavnanonym
1920Søren GyldendalGunnar Jensen
1920Århus IdrætsparkD 624
1920Slesvigsk erindringsmedaljeAugust ThomsenH 33, 1017
1920St. Joh. Logen 1745-1920H 33, 1019
1920HC Ørsted møde KøbenhavnGunnar Jensen
1920Ørbæk Sogn, genforeningsfestBr 16649
1920Dansk Selskabshunde Klubanonym
1920Sønderjyllands genforeningAndreas Hansen
1920Commission Internationale SlesvigHarald Slott-Møller/ A Dragsted
1920Sønderjyllands Genforeninganonym
1920H.C. ØrstedGunnar Jensen
1921Dansk Folkeforsikrings-Anstalt 25 åranonym
1921D.S.F. (støberi)anonym
1921Dansk Lawn Tennis-ForbundD 685
1921Carl RaschGunnar Jensen
1921Anton GroothoffArnold HartigNFM VI s 69
1921Hans J.A. og Petrea BieGunnar Jensen
1921Den Danske Landmandsbank 50 årA. Morlon
1921Hans EgedeSophus Lindahl/August ThomsenDet Grønlandske Selskab nr 1 jan 1957
1921Carl MichelsenSophus Lindahl
1921Nordiske Idræts LejeK. Schrøder/ Lindahl
1921World championship København
1921Nordiske Idræts LegeSophus Lindahl/K. Schrøder
1921Birkerød StatsskoleE. Hildebrandt
1921Dansk Kennelklubanonym
19218. Alm. Danske skytte- og gymnastikfest FredericiaAndreas Hansen
1922Københavns SkytteforeningD 566
1922Kr. ErslevArnold Hartig
1922Københavns SkytteforeningH 33, 1027
1922Harald SalomonHarald SalomonER 132
1922Else MagnussenHarald SalomonER 133
1922Livsforsikringsselskabet Hafnia 50 årD 364
1922København, Hollandsk udstillingGunnar JensenD 363
1922København, Hollandsk udstillingV G
1923Landsjagtforeningen af 1923anonym
1923N.C. RomDDL 24
1923Emil HannoverE. Utzon Frank/Mogens Bøgil
1923Christian 10. og dr. Alexandrine sølvbrylupGunnar Jensen
1923Christian 10. og dr. Alexandrine sølvbrylupSophus Lindahl
1923E. EhlersAnie MourouxW 289
1923Christian 10. og dr. Alexandrine sølvbrylupS Lindahl / HeimbürgerH 33, 1028
1923Dyrskuet Dansk Landbruganonym
1924Den Danske Stor Landsloge grundstensnedlæggelseSophus Lindahl/A. W.H 33, 1030
1924Haslev og Omegn Garderforeninganonym
1924F. NachtegallVidarW 322
1924Galatheas jordomsejlingSophus Lindahl
1924Amtsudstillingen i Svendborganonym
1924St. Joh., Logen Christian 10. 50 årH 33, 1020
1924C.L. de St. GermainGunnar Jensen
1924St. joh. Logen NordstjernenH 33, 1031
1925Gotfried EikhoffE. Hildebrandt
1925Kolonihaveforbundet udstilling Tivolianonym
1925F. NachtegallSophus LindahlE. Hildebrandt
1926Børnehjælpsdagen B. Thorvaldsenanonym
1926Støbemester Foreningenanonym
1926Sommerfesten Næstvedanonym
1926St. Joh. Logen, HelsingørH 33, 1021
1926Landsudstilling GlamsbjergH 33, 1034
1926Dyreskuetanonym
1926Helsingør 1426-1926anonym
1926Ringsted udstillinganonym
1926Odense, Louise 1876-1926Sophus Lindahl/A. W.H 33, 1035
1927L.Chr. Petersen
1927Lauritz H. SchmidtSophus LindahlD 511
1927Den Danske Store Landsloge indvielse nye Ordenshus
1927Nørre Aaby, AmtsudstillingJ. Ernst
1927AAC 24. Oktoberanonym
1927Luftfarts udstilling København
1927Br. Hans BeckH 33, 1137
1927Carl WesselGunnar Jensen
1927AAC Jubilæumsløbetanonym
1927Stevns, udstillinganonym
1928Johannes SchmidtDavid Coulthard
1928Steen Steensen BlickerHeimbürger/ Lindahl
1928Anna BerendsenSophus Lindahl/A. Dragsted
1928Steen Steensen BlicherSophus LindahlH 33, 1157
1928Den Danske uge, Stockholmanonym
1928Dybbøl Nordiske skytte- og gymnastikstævneD 603
1929C.F. TiietgenTH 14, 2582
1929Alexander FossLudvig Brandstrup
1929Julius ThomsenGunnar Jensen
Dansk Numismatisk Forening

 

Forkortelser

Fork.

Litteratur

Titel

Udgivet

BR Bruun Rasmussen Auctioneers    
BR Net Bruun Rasmussen Netauktioner    
D Dragsteds samling, 2.12.1999    
ER Else Rasmussen Harald Salomon uden år
GB Gaston Brabo Numismatisk Rapport  
H Hornung's Møntauktioner    
KB Kirsten Bendixen Harry Elstrøm  
LEB L. E. Bruuns Mønt- og Medaillesamling   1928
Lind Læge Lind, Auktion 5.2.1912    
LS Lars Stævnsborg Kongeriget Danmarks ordener, medaljer og hæderstegn Frederiksberg 2005
MSN Møntsamler Nyt 1971-    
QXL  Net QXL Netauktioner    
TH Thomas Høiland Auktioner A/S, 1998-    
TH Net Thomas Høiland Netauktioner    
ThB Thyger Busk Numismatisk Rapport  
FH Flemming Hansen Christianias Betalingsmidler m.m. 1971 - 2005 Albertslund 2005