Dansk Numismatisk Forening

AUKTIONER  •  LITTERATUR  •  MEDLEMSMØDER  •  MEDLEMSBLADE  •  FOREDRAG
 

 

 

 

MEDALJER

Medaljeoversigten vil løbende blive suppleret med detaljeret beskrivelse samt billeder af de enkelte medaljer.

Beskrivelsen kan ses ved at klikke på logoet:        Stort billede kan ses ved at klikke på det lille billede.

Søg:
År:


Medalje:


Medaljør:


Vælg side: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 Viser side: 25 af 26

Foto

År

Medalje

Medaljør

Reference

u.årDanmark under besættelsen, AlsangElin Thonhaugen Håndstad/ Ingrid Austlid Rise
u.årDanmark under besættelsen, Flådens sænkningRune Myklebust Tofte/ Ingrid Austlid Rise
u.årDanmark under besættelsen, Bombning af ShellhusetHåvard Hegdal/ Ingrid Austlid Rise
u.årDanmark under besættelsen, Den danske BrigadeRune Myklebust Tofte/ Ingrid Austlid Rise
u.årDanmark under besættelsen, Danske søfolkHåvard Hegdal/ Ingrid Austlid Rise
u.årDanmark under besættelsen, RationeringRune Myklebust Tofte/ Ingrid Austlid Rise
u.årDanmark under besættelsen, FolkestrejkenIngrid Austlid Rise
u.årDanmark under besættelsen, JernbanesabotageRune Myklebust Tofte/ Ingrid Austlid Rise
u.årDanmark under besættelsen, 9. AprilHåvard Hegdal/ Ingrid Austlid Rise
u.årVitus BeringA. Leonova
u.årDanmarks Befrielse 1 kg?
u.årOle & Caroline BruunSophus Lindahl
u.årTheodor Marius WernerSophus Lindahl
u.årEllen og Niels Bjerrums KemiprisArno Malinowski
u.årKaj Ulrik Linderstrøm-LangArno Malinowski
u.årA. Karlson, Københavnanonym
u.årHjemmeværnet Skydninganonym
u.årVS God og Tro Tjeneste 25 åranonym
u.årAmalienborg MedaljenMogens Bøggild
u.årForsikrings Aktieselskabet Nordenanonym
u.årDansk Folkeforsikrings AnstaltS W
u.årEsbjerg mønt, Jerne Kirkeanonym
u.årFN, Danmark KronborgS S
u.årCarl NielsenKauko Räsänen
u.årDanmarks Regenter, Prins Christian 2006Ingrid Austlid Rise
u.årJonas i hvalfiskens bugHenrik Gamst Petersen
u.årKøbenhavns Fotografiske Amatørklub
u.årH.C. ØrstedA. Dragsted
u.årDansk Athelitik ForbundL B
u.årBerlingske Musikkonkurrenceanonym
u.årSkaw Race
u.årSjællands Athletik Forbund?
u.årVitus Beringanonym
u.årChristian 10. KDY, FortjentSophus Lindahl
u.årJulius ThomsenGunnar Jensen
u.årSchneklots Skole?
u.årThyco Braheanonym
u.årTivolianonym
u.årSpejdernes Frivillige Bloddonor Korps?
u.årStøbemesterforeningen?
u.årDansk Lawn-Tennis Forbund?
u.årL.J. Schrøder metalstøberiCharles Arvesen
u.årFor frihed og Fred, Region VIAnonym
u.årKgl. Dansk AutomobilklubMichelsenTH 14, 2459
u.årH.C. ØrstedGunnar JensenTH 14, 2597
u.årChristian 9. MindemedaljeDuboisH 33, 918
u.årFrederik 8.Sophus LindahlH 33, 919
u.årHielmstierne Rosencronske StiftelseGunnar JensenH 33, 961
u.årDet for. Danske Livsforsikrings A/SH 33, 966
u.årNyborg, LandsudstillingH 33, 993
u.årPræmie for biavl KøbenhavnH 33, 993
u.årChristian 9. 25 år officersskolenH 33, 1009
u.årChristian 10. Rex IslandiæSophus Lindahl/ Aug. ThomsenH 33, 1093
u.årDen kgl. Danske HaveselskabH. ConradsenH 33, 1095
u.årDet krigsvidenskablige SelskabH 33, 1096
u.årIstedløvenA. BartholdiH 33, 1097
u.årDet kgl. Danske Geografiske Selskab GalatheaSophus LindahlH 33, 1116
u.årDansk Belgisk HesteavlH 33, 1117
u.årGrønnedal, GrønlandH 33, 1118, Det Grøndlandske Selskan nr.1 jan 1957
u.årT.C.W. AndersenH 33, 1134
u.årGeorg CarstensenH 33, 1185
u.årAxel DahlH 33, 1198
u.årJ.B.S. Estrup Sophus LindahlH 33, 1214
u.årAlexander FossL. BrandstrupH 33, 1218
u.årFrits HolmJoy Albert BruceH 33, 1279
u.årPasche v. KosselH 33, 1301
u.årClauson KaasPaul SturmBr 16822, H 33, 1309
u.årLeth RasmussenIben KrogenH 33, 1322
u.årMichael SkjelderupLoosH 33, 1332
u.årMaribo IndustriforeningBr 16694
u.årRingkøbing Amt, For duelighed og snildeBr 16695
u.årSorø og Præstø Amter, udstillingBr 16696
u.årFor veludført Husflidsarbejde 43 mmBr 16701
u.årFor veludført Husflidsarbejde 31 mmBr 16702
u.årFredericia, biavl udstillingBr 16708
u.årDansk Selskabshunde Klub 46x46 mmBr 16714
u.årDansk Selskabshunde Klub 34x34 mmBr 16715
u.årGravhunde og Foxterrier KlubbenBr 16716
u.årKgl. Landhusholdningsselskab, LandarbejdeBr 16717
u.årKgl. Landhusholdningsselskab, Redskab og maskinprøveBr 16718
u.årSjællands Stift, LandboforeningerDragstedBr 16719
u.årHorns Herreds LandboforeningBr 16720
u.årPræstø Amts LandboforeningBr 16721
u.årDanmarks Landmænds Smør Export ForeningBr 16727
u.årFyns Stifts patriotiske SelskabBr 16722
u.årFyns MejeriforeningBr 16725
u.årJydske MejeriforeningerSchmahlfeldBr 16723
u.årSjælland, Lolland-Falsterske mejeriudstillingerJ. Skovgård og Sophus LindahlBr 16726
u.årMaribo Amts økonomiske SelskabBr 16728
u.årKøbenhavn, 1. Internationale Gymnastik og IdrætsfestBr 16740 og 16741
u.årSportsrideklubben, 1904DragstedBr 16743
u.årSportsrideklubben og Det danske TravselskabBr 16744
u.årSHFV for 15 års trofast arbejdeBr 16752
u.årHafnia, påskønnelsesmedaljeDragsted?Br 16753
u.årFiskeriforeningenBr 16757
u.årSyd Lollands FiskeriforeningBr 16758
u.årGabelsberger, MilitærstenografenBr 16759
u.årKøbenhavn Fotografisk AmatørklubF.S./V.C.Br 16760
u.årForeningen DaniaBr 16761
u.årRosenborg, TuristsouvenirsLauerBr 16762
Dansk Numismatisk Forening

 

Forkortelser

Fork.

Litteratur

Titel

Udgivet

BR Bruun Rasmussen Auctioneers    
BR Net Bruun Rasmussen Netauktioner    
D Dragsteds samling, 2.12.1999    
ER Else Rasmussen Harald Salomon uden år
GB Gaston Brabo Numismatisk Rapport  
H Hornung's Møntauktioner    
KB Kirsten Bendixen Harry Elstrøm  
LEB L. E. Bruuns Mønt- og Medaillesamling   1928
Lind Læge Lind, Auktion 5.2.1912    
LS Lars Stævnsborg Kongeriget Danmarks ordener, medaljer og hæderstegn Frederiksberg 2005
MSN Møntsamler Nyt 1971-    
QXL  Net QXL Netauktioner    
TH Thomas Høiland Auktioner A/S, 1998-    
TH Net Thomas Høiland Netauktioner    
ThB Thyger Busk Numismatisk Rapport  
FH Flemming Hansen Christianias Betalingsmidler m.m. 1971 - 2005 Albertslund 2005